DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.05.2021 17:49:59 

Chalupy Libošovice - ubytování v Českém ráji

Turistické cíle

 

___________________________TURISTICKÉ CÍLE__________________________________
 
V tomto romantickém kraji se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami-hrady, zámky, lidovou architekturou.
Zámky Dětenice, Hrubý Rohozec,
Hrubá Skála, Humprecht, Jičín, Kamenice, Mnichovo Hradiště, Staré Hrady a Sychrov Vám umožní nahlédnout do života zámeckých pánů z minulých století.
Hrady a zříceniny Brada, Bradlec, Drábské světničky, Frýdštejn, Chlum, Kavčiny, Kost, Kozlov, Kumburk, Pařez, Rotštejn, Trosky, Valdštejn, Valečov, Veliš, Vranov, Zásadka, Zbirohy jsou památkami na doby dávno minulé a my si můžeme pouze domýšlet, jak asi dnešní zříceniny vypadaly v dobách, kdy v nich bydleli jejich majitelé.

K vzácně dochovaným památkám lidové architektury patří Dlaskův statek, Bičíkův a Holanův statek, Boučkův statek, Karlov, Kopicův statek, Šolcův statek, Studeňany. Další malebnou lidovou architekturu naleznete ve městě Sobotce, Vesci u Sobotky, Železném Brodě.
Ve většině měst Českého ráje naleznete muzeum nebo galerii. Pokud zavítáte do Turnova, nezapomeňte navštívit Muzeum Českého ráje a Galerii Granát, v Jičíně Regionální muzeum a galerii, Galerii na Hrázi, Galerietu. V Semilech Muzeum a Pojizerskou galerii a dále Městské muzeum v Železném Brodě a Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou. V obci Železnice se nachází Vlastivědné muzeum. Maloskalská galerie sídlí v Boučkově statku na Malé Skále.
K dalším památkám se řadí Sedličky v Jičíně, Prachov, Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskama, Sculptura Parmiggiani a další památné rodné domy a památné desky v Sobotce.

Hruboskalsko, Klokočské a Betlémské skály, Prachovské skály, Borecké skály, Drábovna, Kalich-Chlíviště, Příhrazské skály, Sokol, Suché skály, Vranovský hřeben jsou doslova rájem pro horolezce a pěší turisty. Obklopí Vás velké množství skalních útvarů, které dávají prostor Vaší fantazii.
Místa dalekých rozhledů Hlavatice,
Kozákov, Kopanina, Čeřovka, Měděnec, Mužský, Tábor, Zebín Vám umožní pohled na nádhernou čistou přírodu Českého ráje.
 
Podtrosecká údolí, Bartošova pec-Ondříkovické propadání, Údolí Jizery a galerie,údolí Plakánek Vás okouzlí okouzlující přírodou stejně jako Věžický rybník, Jinolické rybníky, Bílý rybník, Černý rybník, Žabakor, Jezírko pod Táborem, ale i potoky Libuňka a Žehrovka.
Zdejší oblast nabízí spoustu dalších přírodních zajímavostí, které jsou jen malou částí toho, co uvidíte v tomto krásném kusu země, kterému se právem říká Český ráj.
_________________________________________________________________________________________________